• SOLIDARNI Z UKRAINĄ

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

            gorąco zachęcamy do udziału w szeroko zakrojonej akcji zbiórki darów dla Ukrainy, organizowanej przez Urząd Miasta Łodzi. Szczegółowe informacje zostały przesłąne za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

            W najbliższych dniach będziemy intensywnie działać również w naszej szkole, przygotowując pomoc dla potrzebujących materialnego wsparcia Ukraińców - naszych Sąsiadów, którzy bronią swojej Ojczyzny przed rosyjską agresją, a tym samym walczą o wartości fundamentalne dla całego wolnego świata: o wolność, niepodległość i demokrację.

            Dyrekcja Szkół ZNP

          • Majowe święta

          • Choć spowodowana stanem epidemii nauka w trybie zdalnym gruntownie zmieniła sposób, w jaki społeczność Zespołu Szkół ZNP w Łodzi może celebrować święta państwowe, obchodzone w dniach 1-3 maja, to niezmienna pozostaje nasza pamięć i historyczna świadomość ich wagi, znaczenia dla każdego Polaka, a także symbolika: biało-czerwone flagi na szkolnych budynkach, na naszych domach, a przede wszystkim umiłowanie Ojczyzny w sercach. Witaj, majowa jutrzenko!

            1 maja - Święto Pracy albo inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W Polsce od 1950 r. jest to święto państwowe - dzień wolny od pracy. Dzień ten upamiętnia ofiary protestów robotniczych w Chicago (USA), do jakich doszło w 1886 roku. Robotnicy wyszli wówczas na ulice, domagając się takich praw socjalnych jak ośmiogodzinny dzień pracy. Ubezpieczenia zdrowotne czy emerytury pozostawały wówczas w sferze najśmielszych marzeń. Fala strajków przeciw wyzyskowi ze strony fabrykantów zakończyła się tragicznie: otwarciem ognia przez policję do protestujących. Rozlew krwi odbił się szerokim echem po świecie, podobnie jak proces przywódców demonstracji, zakończony wyrokami śmierci. Na znak solidarności z amerykańskimi robotnikami oraz ofiarami zajść w Chicago w rocznicę tragicznych wydarzeń w różnych krajach świata zaczęto urządzać spontaniczne manifestacje. Tak narodziła się tradycja robotniczych pochodów, w wielu państwach uznawanych za nielegalne i surowo karanych. Dziś, poza historyczną genezą, 1 maja ma przypominać o różnych aspektach pracy: podmiotowym traktowaniu ludzi pracy, ochronie prawnej pracowników, godnych, sprawiedliwych wynagrodzeniach, bezpiecznych i uczciwych warunkach pracy, znaczeniu podziału zajęć w społeczeństwie, dzięki któremu wszyscy możemy rozwijać się i realizować w różnych obszarach aktywności. Warto podkreślić, że święto 1 maja nie ma charakteru ideologicznego i niesłusznie jest utożsamiane z komunizmem, o czym świadczy chociażby fakt, że od 1955 r. dzień ten jest obchodzony w Kościele katolickim jako dzień wspomnienia św. Józefa - patrona ludzi pracy.

            2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony w 2004 roku, a jednocześnie Dzień Polonii i Polaków za Granicą, obchodzony od 2002 roku. Wywieszenie biało-czerwonej flagi to znak patriotyzmu, uniwersalny i jednoczący Polaków symbol poczucia wspólnoty państwowej. Taki gest w czasach zaborów był aktem brawurowej odwagi: wyeksponowanie polskich barw narodowych narażało na najsurowsze konsekwencje. Niech zatem dziś, w wolnej Ojczyźnie, biało-czerwona flaga na naszych domach oraz budynkach użyteczności publicznej będzie wyrazem naszej tożsamości i hołdem dla przodków, którym jej zachowanie zawdzięczamy. Ważna jest również łączność z naszymi rodakami, rozsianymi po świecie; Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP - jak czytamy w ustawie - "w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach".

            Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie przez Sejm Wielki pierwszej w dziejach nowożytnej Europy konstytucji - najważniejszego aktu prawnego w państwie, regulującego jego ustrój (1791). Dzień 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem państwowym po odzyskaniu niepodległości - w 1919 roku, choć już wcześniej Polacy celebrowali tę ważną rocznicę, manifestując pragnienie wolności i suwerenności w czasach, gdy Polski nie było na mapie. Po II wojnie światowej, w warunkach dyktatury partii komunistycznej, 3 maja przestał być świętem państwowym, choć w sercach milionów Polaków nadal nim pozostał, przypominając o znaczeniu prawdziwej wolności, demokracji i suwerenności. Po upadku komunizmu, w 1990 roku przywrócono Świętu Narodowemu Trzeciego Maja należne mu miejsce w kalendarzu świąt państwowych. Podkreślmy, że właśnie to święto ma najdłuższą tradycję wśród wszystkich świąt państwowych, jakie współcześnie obchodzimy.

            Akt uchwalenia konstytucji w dniu 3 maja 1791 r. był świadectwem dojrzałości państwowej i naprawy Rzeczypospolitej, która jednakowoż - za sprawą dużo silniejszych i zdecydowanie wrogich sąsiadów - nie powiodła się. Mimo smutnego epilogu ostatnich lat panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, mamy nie tylko pełne prawo, ale i obowiązek odczuwania dumy z faktu, że jako pierwszy kraj w nowożytnej Europie stworzyliśmy podwaliny konstytucyjnego systemu organizacji państwa. Tradycje konstytucji majowej to ważny element historycznego dziedzictwa Polski jako państwa prawa. Jedyną rysą na tym chwalebnym obrazie pozostaje nierozwiązany wówczas problem doli chłopów, których faktyczny status wciąż bardziej przypominał niewolników. Na rozstrzygnięcie tej kwestii - dotyczącej aż ok. 80% Polaków - przyszło jeszcze czekać...

            Warto przypomnieć, że w dniu 9 maja obchodzony jest Dzień Europy. Upamiętnia on ogłoszenie w 1950 r. planu Roberta Schumana, od którego rozpoczął się proces integracji krajów Europy w ramach organizacji o  nazwie Europejska Wspólnota Węgla i Stali (zmienionej później w Europejską Wspólnotę Gospodarczą, która z kolei została przekształcona w Unię Europejską). Wizjonerski projekt współpracy między krajami w imię pokoju, partnerstwa, rozwoju społecznego, demokracji i praw człowieka jest dziś ewenementem na skalę światową, w którym my Polacy mamy radość uczestniczyć.

            /Dariusz Szlawski/

             

            źródło grafiki: "Głos Nauczycielski" - www.glos.pl

          • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • W dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej. Heroiczny opór partyzantów przeciw nowej formie zniewolenia Polaków, narzuconej przez sowiecki reżim i przypieczętowanej postanowieniami konferencji jałtańskiej, zasługuje na szczególne miejsce w świadomości historycznej kolejnych pokoleń. W Liceum Ogólnokształcącym ZNP najbliśzy tydzień będzie czasem realizacji cyklu zajęć pt. NIEZŁOMNI. KONSPIRACJA NIEPODLEGŁOSCIOWA W POLSCE PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ. W ramach lekcji historii przybliżymy sylwetki "Żołnierzy Wyklętych" - m.in. gen. Emila Fieldorfa "Nila", rotmistrza Witolda Pileckiego, por. Danuty Siedzikówny "Inki" i kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca"). Znakiem pamięci naszej szkolnej wspólnoty o bohaterach historii Polski będzie wywieszona na budynku szkoły biało-czerwona flaga w dniu 1 marca.

            Cześć i chwała Bohaterom!

            /ikonografia: sejm.gov.pl/

          • Inauguracja roku szkolnego 2020/2021

          • W dniu 1 września 2020 r. dyrektor Zespołu Szkół Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi i jednocześnie Liceum Ogólnokształcącego ZNP Pan Mirosław Spychalski wraz z wychowawcami Panią Kamilą Skonieczną i Panem Dariuszem Prątnickim powitali w szkolnych murach uczniów klas I i II. Rozpoczęcie nauki stacjonarnej po półrocznej przerwie spowodowanej stanem epidemii przebiega w szczególnych warunkach - z zachowaniem środków bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Licealiści zostali zapoznani z obowiązującymi w szkole regulacjami: m.in. obowiązkiem zasłaniania nosa i ust w tzw. przestrzeniach wspólnych w czasie przerw śródlekcyjnych, zachowaniem dystansu społecznego i częstej dezynfekcji rąk.

          • Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

          • W najbliższy piątek 26 czerwca zakończą się zajęcia dydaktyczne w bieżącym roku szkolnym - wyjątkowym z uwagi na ograniczenie funkcjonowania szkół, spowodowane stanem pandemii. W związku z sytuacją epidemiologiczną w województwie łódzkim, kierując się zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich członków naszej szkolnej społeczności, w Zespole Szkół ZNP nie odbędzie się uroczystość wręczenia świadectw promocyjnych w tradycyjnej formule. Świadectwa szkolne i nagrody za wyróżniające wyniki w nauce i zachowaniu będzie można odebrać w dniu 26 czerwca w wyznaczonych przedziałach czasowych lub w terminie późniejszym, po telefonicznym uzgodnieniu.

            Aby uniknąć większych zgromadzeń, w piątek 26 czerwca świadectwa uczniów kl. I LO będą wydawane od godz. 14.00 do godz. 15.50. Podkreślamy, że istnieje możliwość odbioru świadectw i nagród w terminie od 29 czerwca do 31 sierpnia br. - po uzgodnieniu telefonicznym z sekretariatem szkoły przy ul. Scaleniowej.

            W związku z zakończeniem roku szkolnego 2019/2020, przewidywane jest spotkanie wychowawcy z klasą w formie wideokonferencji - o terminie będziemy informować w korespondencji za pośrednictwem poczty dziennika elektronicznego. Bardzo prosimy o zrozumienie dla tych wyjątkowych okoliczności oraz uszanowanie ustalonego porządku wydawania świadectw - w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich osób, wchodzących na teren szkoły.

          • Konsultacje na terenie szkoły od 1 czerwca

          • Harmonogram konsultacji dla uczniów

            Od dnia 1 czerwca br. istnieje możliwość skorzystania przez uczniów z konsultacji z nauczycielami na terenie szkoły z zachowaniem odpowiednich środków zabezpieczenia osobistego i dystansu społecznego według harmonogramu.

            Jednocześnie informujemy, że utrzymane zostają dotychczasowe konsultacje online dla uczniów i rodziców za pośrednictwem platformy Zoom.

            Zasady i harmonogram konsultacji

          • Kształcenie na odległość

          • Wideolekcje i inne formy zajęć zdalnych w LO ZNP

            W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zajęcia edukacyjne w ramach kształcenia na odległość realizujemy poprzez codzienne, regularne wideolekcje (za pośrednictwem platformy Zoom) i inne formy nauki zdalnej.

            Harmonogram wideolekcji

          • Inauguracja nauki w LO ZNP w roku szkolnym 2019/2020

          • W dniu 2 września społeczność Zespołu Szkół ZNP w Łodzi zainaugurowała rok szkolny 2019/2020. Z uwagi na liczebność szkół, inauguracja miała miejsce w dwóch turach o godz. 9 i 11.

            Uroczystości, w których uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej ZNP i Liceum Ogólnokształcącego ZNP, a także licznie zebrani rodzice, otworzył dyrektor Zespołu Szkół ZNP i zarazem dyrektor LO ZNP Pan Mirosław Spychalski. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć zmarłej w lipcu br. Pani Mirosławy Placek-Zepp, którą zapamiętamy jako wybitną nauczycielkę matematyki i wychowawczynię, całym sercem oddaną pedagogicznemu powołaniu. Po tym wzruszającym wspomnieniu dyrektor M. Spychalski powitał uczniów w progach szkoły oraz opowiedział o zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycjach, rozwijających bazę dydaktyczną szkół przy ul. Bohdanowicza i Scaleniowej, a także o planach na najbliższą przyszłość. Dyrektor Szkoły Podstawowej ZNP Pan Robert Szczepański omówił organizację szkoły w bieżącym roku szkolnym, przedstawił zespół wychowawców wszystkich 21 oddziałów oraz harmonogram pracy na najbliższy okres. Wicedyrektor szkoły Pan Dariusz Szlawski przypomniał o obchodzonej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz konspiracyjnej działalności Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w czasie okupacji, a także innej ważnej dacie w kalendarium dziejów Polski - stuleciu wprowadzenia w państwie polskim powszechnego nauczania. W imieniu organu prowadzącego szkołę, Zarządu Okręgu Łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, w drugiej części inauguracji głos zabrał wiceprezes Zarządu, prezes Oddziału ZNP Łódź-Górna Pan Marian Trębacz, życząc społeczności szkolnej kolejnych wspaniałych sukcesów edukacyjnych.

             

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

          • Uroczystość inauguracji roku szkolnego 2019/2020

            dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego ZNP odbędzie się

            w dniu 2 września 2019 r. (poniedziałek) o godz. 11.00

            w budynku Zespołu Szkół ZNP w Łodzi przy ul. Bohdanowicza 4.

            Serdecznie zapraszamy!

          • Liceum ZNP: pewny wybór!

          • Łódzkie Targi Edukacyjne to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą Liceum Ogólnokształcącego ZNP. W materiałach informacyjnych znajdziecie m.in. szczegółowy rozkład zajęć w klasach I-IV. Warto również zobaczyć naszą szkołę na żywo: zapraszamy na ulicę Scaleniową 6!

          • Pożegnanie

          • W sobotę 9 marca 2019 r. pożegnaliśmy Pana Mariana Dylika, dyrektora Szkoły Podstawowej ZNP i Zespołu Szkół ZNP w Łodzi w latach 1991-2003. W ceremonii pogrzebowej w Justynowie uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły. Odszedł zasłużony dla łódzkiej oświaty pedagog i organizator szkolnictwa społecznego. Cześć Jego pamięci!